Εργαστήρια Δεξιοτήτων-Δράσεις Στ’ τμημάτων

Την Πέμπτη 15/2/2024 οι μαθητές των Στ’1 και Στ’2 πραγματοποίησαν με τις εκπαιδευτικούς της τάξης και σε συνεργασία με την κοινωνική λειτουργό κ. Αναστασία Πουλά του 3ου Δημοτικού Σχολείου Βασιλικού, δράση με βιωματικό παιχνίδι και δραστηριότητες με σημείο αναφοράς τον «σχολικό εκφοβισμό», στα πλαίσια ολοκλήρωσης της Ά θεματικής ενότητας του Ά θεματικού κύκλου των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα: «Ζω καλύτερα-Ευ ζην, Ψυχική Υγεία και Πρόληψη».

Η εκπαιδευτικός του Στ’2 και συγγραφέας, κ. Τριανταφυλλιά Ξήντα παρουσίασε στους μαθητές απόσπασμα του βιβλίου της με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό.

Τέλος, οι μαθητές και των δύο τμημάτων παρουσίασαν ολοκληρωμένες τις εργασίες που πραγματοποίησαν στη διάρκεια του πρώτου κύκλου των εργαστηρίων με υπεύθυνη την εκπαιδευτικό του Στ’1 τμήματος, κ. Βασιλική Κακόγιαννη, με θέμα: «Τρόποι διαχείρισης θυμού-αρνητικών συναισθημάτων»:

1. «Το θερμόμετρο του θυμού»

2. «Το παγόβουνο του θυμού»

3. «Το φανάρι της συναισθηματικής κυκλοφορίας» (όπως οι ίδιοι οι μαθητές ονόμασαν)

4. «Το μπαλόνι του θυμού»

YΠEYΘYNEΣ EKΠAIΔEYTIKOI TMHMATΩN:

ΣT’1: Bασιλική Κακόγιαννη