Βιωματική δράση κατά του σχολικού εκφοβισμού με τεχνικές του θεάτρου

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού, πραγματοποιήθηκε στο 3ο Δημοτικό σχολείο Βασιλικού και συγκεκριμένα στη Στ΄ τάξη μια βιωματική δράση ευαισθητοποίησης με την αξιοποίηση τεχνικών του θεάτρου στην εκπαίδευση. Συγκεκριμένα, επιχειρήθηκε  στα πλαίσια της της θεατρικής αγωγής και με τη βοήθεια των Ψηφιακών τεχνολογιών, να διερευνηθούν  τα διλήμματα με τα οποία έρχονται αντιμέτωποι  οι σημερινοί  μαθητές/τριες πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης   και  αυριανοί ενεργοί πολίτες σχετικά με τις σχέσεις με τους συμμαθητές τους ακολουθώντας  τη  βιωματική προσέγγιση μέσα από το θέατρο. Κύριος  σκοπός της παρέμβασης αυτής υπήρξε η ενίσχυση της ψυχικής τους ανθεκτικότητας , η ενθάρρυνση της έκφραση των συναισθημάτων τους,  ο αλληλοσεβασμός, η ενδυνάμωση, καθώς και η αποδοχή του διαφορετικού.