Μαθητές/τριες Β΄τάξης    2022-2023

Γνωρίζουμε την Ελλάδα μέσω αλληλογραφίας με  μαθητές/τριες άλλων σχολείων.

Η αλληλογραφία είναι μια ευχάριστη δραστηριότητα, που αποσκοπεί  στην  επικοινωνία με άλλα παιδιά σε άλλες περιοχές της Ελλάδας και του εξωτερικού. Τους δίνει κίνητρο  να εργαστούν  ομαδικά, να ανταλλάξουν ιδέες, να γνωρίσουν άλλα σχολεία, τόπους, έθιμα και συνήθειες  αλλά και να μιλήσουν για τον τόπο τους.

Στο πλαίσιο της ενότητας <<αλληλογραφώ>> αποφασίσαμε να  έρθουμε σε επαφή με άλλα σχολεία της χώρας μας και του εξωτερικού. Γράψαμε  επιστολές στην Αθήνα,  Πειραιά, Βοιωτία, Θεσσαλονίκη, Κιλκίς, Αλεξανδρούπολη, Κρήτη, Αλόννησο και στην Οδησσό της Ουκρανίας.

Η χαρά  των παιδιών απερίγραπτη όταν έφτασαν οι απαντήσεις.

Διάβαζαν με τόσο μεγάλο ενθουσιασμό τα γράμματα που έφτασαν στο σχολείο μας και ζήταγαν να μάθουν περισσότερα για τους τόπους αυτούς

Έτσι αποφασίσαμε να το πάμε ένα βήμα παρά πέρα και να κάνουμε και διαδικτυακές συνδέσεις με κάποια από τα σχολεία.