isea και 3ο Δημοτικό Σχολείο Βασιλικού εν δράσει

Το 3ο Δ.Σ. Βασιλικού  αποδέχτηκε την πρόσκληση της περιβαλλοντικής οργάνωσης isea και συμμετείχε στη δράση καθαρισμού στα πλαίσια του προγράμματος  “προσφέρω”. Συγκεκριμένα την  Πέμπτη 11/4/2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου  συγκεντρώθηκαν στην παραλία του Λευκαντίου και έλαβαν χρήσιμες πληροφορίες για τη θαλάσσια ρύπανση. Στη συνέχεια, προμηθεύτηκαν γάντια και σακούλες και με τη βοήθεια των δασκάλων τους και των υπευθύνων ανέλαβαν τον παράκτιο καθαρισμό της  παραλίας του Λευκαντίου, ενώ οι υπεύθυνοι της οργάνωσης ανέλαβαν τον υποβρύχιο καθαρισμό !! Τα παιδιά απέδειξαν για άλλη μια φορά πως ο εθελοντισμός και η προσφορά είναι αξίες που πρέπει να υιοθετήσουν  όλοι και πως η συνεργασία ενθαρρύνει τη δημιουργικότητα.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τις υπεύθυνες της οργάνωσης: Κατερίνα Κατσαούνη, Ιωάννα Τζιώγα και Κυριακή Πυλωριδου   καθώς και τον κ. Μαστροκώστα Αθανάσιο, σημαιοφόρο του  Λιμενικού Σώματος, ο οποίος βρισκόταν δίπλα μας για να παρέχει οποιαδήποτε βοήθεια σε περίπτωση που χρειαζόταν.