Επίσκεψη στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο (Μέγαρο Παλιάς Βουλής)

Την Πέμπτη 04/04/2024 οι μαθητές της Στ’τάξης επισκέφθηκαν συνοδεία των εκπαιδευτικών των τάξεων και μιας ξεναγού, το  Εθνικό Ιστορικό Μουσείο (“Μέγαρο της Παλιάς Βουλής”), το οποίο είναι άμεσα συνδεδεμένο με την ελληνική ιστορία: πρόκειται για την πρώτη μόνιμη στέγη του ελληνικού Κοινοβουλίου.

Η “Παλαιά Βουλή” είναι αρχιτεκτονικό κόσμημα στο κέντρο των Αθηνών. Η μεγαλόπρεπη Αίθουσα των Συνεδριάσεων αποτελεί χώρο ιστορικής μνήμης, αλλά και στέγη για εκδηλώσεων ιστορικού και πολιτιστικού περιεχομένου. Οι αίθουσες που την περιβάλλουν στεγάζουν τη μόνιμη έκθεση του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου, ενώ το υπερώο αποτελεί τον χώρο των περιοδικών του εκθέσεων.

Ήταν μια μοναδική εμπειρία για τους μαθητές της Στ ταξης, και για τις εκπαιδευτικούς, καθώς ήρθαν σε επαφή και “ενωσαν” όλα τα κομμάτια του παζλ της Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας της Ελλάδας που διδάσκονται φέτος.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί:

Τριανταφυλλιά Ξήντα,  Κακόγιανη Βάσια