Ενημέρωση για τα αδέσποτα ζώα και τις περιοχές “NATURA”

Τη Δευτέρα  26 Φεβρουαρίου 2024, επισκέφτηκε το σχολείο μας η υπεύθυνη αστικού και φυσικού περιβάλλοντος και προστασίας αδέσποτων ζώων του Δήμου Χαλκιδέων,                 κ. Τοραμάν Δέσποινα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄και Ε΄τάξης ενημερώθηκαν για τους νόμους σχετικά με την προστασία των αδέσποτων ζώων, αλλά και τρόπους προστασίας των ίδιων από ενδεχόμενη  επίθεση αδέσποτου ζώου. Επίσης, έμαθαν πληροφορίες για τους υγροβιότοπους της περιοχής τους και για το δίκτυο NATURA  που προστατεύει περιοχές με προστατευόμενα είδη και είδη υπό εξαφάνιση. Μας μίλησε για Αλυκές Κοπανά, ένα σημαντικό φυσικό μνημείο στη Λάμψακο, το οποίο υπάγεται στο Δίκτυο NATURA που φιλοξενεί πουλιά όπως :  Αργυροτσικνιά, Φλαμίνγκο, Χαλκόκοτα, Καλαμοκανά, κ.α.

Το σχολείο επισκέφτηκε επίσης, ο περισυλλογέας αδέσποτων ζώων  του Δήμου Χαλκιδέων,  κ. Φρυγανιώτης Πέτρος, ο οποίος συνοδευόταν από μία πανέμορφη σκυλίτσα, τη Φαίδρα και μας έδειξε τρόπους προσέγγισης ενός αδέσποτου ζώου, αλλά και τρόπους αποφυγής του, εάν χρειαστεί.

Στο τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες χάιδεψαν τη Φαίδρα με προσοχή και πάντα υπό την επίβλεψη του ιδιοκτήτη της.